Kultura Havajských ostrovů vychází z tradiční kultury původních obyvatel, ale během posledních 200-300 let s příchodem mnoha různých národů a etnických skupin se místní kultura výrazně měnila a vyvíjela.
Dnešní havajská kultura je tedy směsicí veškerého místního etnika.
Široká kulturní pestrost zanechala své stopy i v havajské kuchyni, které obsahuje hodně jídel z čínské či japonské kuchyně, pikantní korejské či thajské speciality, ale i chutné pokrmy z kuchyně Vietnamu. I přes takto širokou škálu asijských jídel se zde zachovala i pravá a původní havajská kuchyně. Tradiční havajská jídla jsou především z čerstvých ryb, darů moře a místního tropického ovoce jako je ananas, avokádo, kokos, mango nebo papája.
Výrazné oživení původní havajské kultury přinesly znovu obnovené školy Hula halau, díky kterým se mnozí umělci a řemeslníci vracejí k tradiční řemeslné práci a tématům.
Nedílnou součástí havajské kultury jsou i tradiční tance a hudba. Nejznámější z havajských tanců je bezesporu slavný tanec Hula, který je doprovázen písní či chvalozpěvem a svůj původ má u původních obyvatel ostrovů – Polynésanů. Díky absenci písemného projevu, jsou právě písně nositely historických událostí.
Typickými havajskými hudebními nástroji jsou tykvový buben-Ipu, zdvojený tykvový buben – Ipu heke nebo buben Pahu, který je potažený žraločí kůží a mnoho dalších.