Maledivy

Obecné

Tento rozlehlý exotický stát je tvořen více než 1200 ostrůvky a ostrovy, které jsou rozprostřeny okolo dvacetišesti přírodními atoly. Administrativních atolů Malediv je pouze 19, například: Alif, Baa, Dhaalu, Faafu, Gaafu Alif, Gaafu Dhaalu, Gnaviyani, haa Alif, haa Dhaalu, Kaafu, Laamu, Lhaviyani, Maale nebo Meemu. Každý atol Malediv má dva názvy a to v domorodém jazyce – Divehi a v angličtině. Největším atolem je ARI Atoll, který nese anglický název North a South Malé.

Každý atol tvoří skupina ostrovů a ostrůvků s korálovým útesem a to vše dohromady vytváří prstenec kolem jednotlivých atolů. Maledivy jsou slunečnou oblastí, která se pyšní 2800 slunečními hodinami do roka.|

Stálí obyvatelé žijí pouze na cca 200 ostrovech z více než 1200 ostrovů a v průměru bývájí obydleny 330 tisíci obyvateli.

Maledivy jsou státem mladých lidí. Asi 45% obyvatelstva tvoří obyvatelé do 15 let, 52% tvoří obyvatelstvo od 64 let a nad 65 let zde žijí pouhá 3% obyvatelstva.

Na více jak 88 ostrovech byli vybudovany turistická letoviska. K nejznámějším patří turistické ráje jako např: Bandos, Kuredu, Ranveli, Taj Coral nebo Taj.Díky obrovskému rozvoji cestovního ruchu se mnohé neobydlené ostrovy, stávají obývanými.

Momentálně jsou Maledivy mezi 10 nejchudšími státy světa, protože se vše co je k životu nezbytné musí dovážet. Jediným zdrojem obživy domorodého obyvatelstva je tak pouze rybolov a kokosové palmy.

Cestovatele a turisty z celého světa láká na Maledivy každý rok věčné slunce, romantické písečné pláže, nádherné korálové útesy s obrovským množství barevných exotických ryb a zejména božský klid. Maledivy jsou tím pravým rájem na zemi.

Úřední název: Maledivská republika

Rozloha: 298 km2 z toho zanedbatelné % vodní plochy

Hlavní město: Malé

Počet obyvatel: 349 106 obyvatel

Přírůstek obyvatelstva: 2,7%

Hustota zlidnění: 1171 obyvatel na km2 (10. stát na světě)

Střední délka života: 65 (m), 63 (ž)

Jazyky: divechi (maledivština)

Náboženství: sunitští muslimové

Gramotnost: 95,7%

Měna: Měna rufiyaa (Maledivská rupie) =100 laari (MRV). 1 USD = cca 12 rupií

Maledivy jsou ohrommnou pavučinou více jak 1200 ostrovů a ostrůvků, které jsou rozsypány v pod jižní částí indického subkontinentu v Indickém oceánu. Z těchto 1200 exotických výčnělků z moře je v soustroví Maledivy 202 ostrovů do dnes obývaných původními obyvateli a 87 ostrovů bylo přeměněno na pohádkově-exotické turistické ráje.Dominantním ostrovem souostroví Maledivy je Male area s hlavním městem Malé.

Podnebí celé oblasti Malediv je tropické s celoročně vysokými teplotami. Mezi potápěči je oblast Maledivy vyhlášená pro svůj velice zajímavý podmořský korálový svět s okouzlující svou bohatou barrevností a vzácnými živočichy místních vod Indického oceánu. http://maps.google.cz/maps?f=q&source=s_q&hl=cs&geocode=&q=maledivy&sll=-1.58183,72.839355&sspn=16.569055,28.54248&ie=UTF8&t=h&z=7&ll=3.202778,73.22068&output=embed


Zvětšit mapu

Historie

Maledivy díky své poloze a ohromné roztroušenost v severní části indického oceánu, neměly dlouhou dobu mapovánu žádnou historii.

Celosvětově známou historickou událostí Malediv je rok 1802, ve kterém se maledivské ostrovy staly součástí britského impéria. Po roce 1960 sse začala formovat nezávislost maledivských ostrovů. Od roku 1960 byli Maledivy pouze nezávislým sultanátem, roku 1965 již byli Maledivy nezávisloslé a roku 1968 vyhlásily Maledivy republiku.

Obyvatelstvo

Místní obyvatelé mají svůj původ v arabsko-malajsko-sinhálský a všichni ortodoxní věřící vyznávají islámské náboženství. Na svou víru nedají dopustit, ale díky rozvíjejícímu se turizmu mnozí příkazy Alláh poruší. Malý harém, nebo-li mnohoženství si mohou dovolit pouze ti nejbohatší, kterých je zde jako šafránu. Jazykem domorodců je jazyk Divehi, což je sinhálský dialekt, ale domluvit se dá i anglicky nebo německy. Místní obyvatelé jsou stále usměvaví, milí a velice hovorní. Návštěvníkům každého z domorodých ostrovů nabídnou místní obyvatelé různé atrakce, jako například potápění, šnorchlování, kurz čištění a rozbíjení kokosových ořechů, výlety na obydlené i neobydlené ostrovy a mnoho dalších turistických a kulturních zajímavostí. Tradičním národním instrumentem domorodců je bubínek BODU BEROU. Výrobou těchto bubínků je nejvíce proslulý atol FELIDHOO(VAAVU). Bubínek BODU BEROU je vyráběn s kokosových palem a je potažen velmi jemnou kůží z ryby, která se jmenuje manta.

Místní domorodci jsou izolováni od turistických resortů, žijí jen na svých ostrovech a vstup do turistických resortů je jim přísně zakázán. Na turistické ostrovy mohou domorodci cestovat pouze pokud ovládají angličtinu, prošli školením a pokud na příslušném ostrově pracují.

V restauracích a barech pracují většinou lidé ze Srí Lanky a Indie, kteří jsou povětšinou budhisté. Pouhých pár dolarů měsíčně si vydělají čisticí čety, které se starají o ůpravu chodníků nebo sběr listí a zajišťují tak úžasnou čistotu a pořádek. Tuto pracovní sílu tvoří především domorodci, ale přistěhovalci s ještě chudších států jako Maledivci nebo Bangladéšané.

Turistické info a víza

Maledivy jsou z české repubbliky vzdáleny asi 12 hodin letu. Lety z Evropy zpravidla létají s mezi přistáním v Dubaji, ve Spojených arabských emirátech. Pokud v Dubaji máte pouze mezipřistání nepotřebujete víza do Emirátů.

Na Maledivy a 720 km vzdálenou Srí Lanku nepotřebujete víza, ale pouze v případě, že doba pobytu nepřesáhne 30 dnů. K tomuto stačí pouze platný cestovní pas s dobou platnosti delší (raději o půl roku)než je plánovaná doba pobytu a pokud máte potvrzenou zpáteční letenku.

Turistické zajímavosti a pláže

Místní pláže jsou nádherné, s bělostným pískem a příjemně pozvolným vstupem do moře. V každém turistickém resortu naleznete i bazén. Maledivské ostrovy a jejich pláže jsou nejkrásnější na světě.

POZOR! Dámy které se rády vyhřívají na sluníčku nahoře bez, mají na ostrovech Maledivy smůlu. Nahota je zde tvrdě trestána vysokými pokutami až 500,-USD. Potápění a šnorchlování je nádherné na domorodci doporučovaném ostrově THULHAGIRI.

Malebný a opravdu exotický ostrov Kandooma má rozlohu pouhých 500 x 400 metrů(2000m2). Tento romantický ostrov se nachází na jižním okraji atolu South Malé, přibližně 35 km od hlavního města Male. Na ostrově se naleznete pouze jeden hotel, jednu kavárna, jeden bar a pouze jeden obchod ze suvenýry – to jest vše. Vše na ostrově je přizpůsobeno k největšímu pohodlí návštěvníků. Ubytování v jediném hotelu ostrova je orientováno v těsné blízkosti moře. V prostřed ostrova je umístěn generátor na výrobu elektřiny, zařízení na odsolování vody, spalovna odpadků a nachází se zde i fotbalové hřiště. V těsné blízkosti ostrova Kandooma se nacházejí dva nádherné ostrovy. Jeden neobydlený, ten se jmenuje Los Furcht. Druhý ostrov se jmenuje GURAIDHO a je obýván domorodým obyvatelstvem. Na ostrov GURAIDHO se dá pohodlně doplout lodí a nebo počkat na odliv a pak je možné dojít na ostrov pěšky.

Jedním z větších ostrovů je i ostrov se stejnojmenným hlavní město Malediv Male, které je svou rozlohou jedním z nejmenším hlavním měst na světě. Do roku 1920 zde žilo jen asi 5 tisíc obyvatel,ale dnes jich je ve městě natěsnáno několika násobně víc. Nachází se tady přístav a mezinárodní letiště, které jediným letištěm Malediv. Jediná startovní a přistávací runway je dlouhá jen tak-tak a pro lety na maledivy musejí létat pouze zkušení a speciálně vycvičení piloti. Letiště i přístav leží na ostrově Hulhule. V Male jsou malebné, ale bohužel uměle vytvořené pláže. Rozloha ostrova je 1 700 x 900 metrů a dnes zde žije 75 tisíc obyvatel, což je celá třetina obyvatel Malediv. Pouze na tomto maledivském ostrově naleznete „výškové“ budovy, které ovšem nemají více jak pět pater. Jsou zde soustředny banky a pouze zde jezdí auta a chodí se po chodnících. První světelná křižovatka zde byla dána do provozu až roce 2000. Opravdovým skvostem hlavního města souostroví Maledivy je místní mešita, která byla vybudována z darů muslimského světa. Mešita je postavena z korálů a jmenuje se HUKURU MINSKIY.Je to jedna z najcenejšších mešit na světě.

Při výstavbě turistických zařízení na ostrovech Malediv se postupuje vždy ekologicky s velkým ohledem na přírodu. Na stavbu se využívají místní přírodní materiály, často i korály, které dotváří architektonicky charakteristické prvky pro tuto Maledivy. Ročně na exotické Maledivy zavítá kolem 300 tisíc turistů a díky tomuto ůcty hodnému číslu se stále hledají nové ostrovy, které by měli nasytit poptávku 500 tisíc turistů. Maledivy jsou unikátní díky tomu, že na každém z turisticky využívaných ostrovů se nachází pouze jediný hotelvý komplex, který je samostatnou jednotkou. Hotel si sám vyrábí elektřinu, odsoluje mořskou vodu, čistí odpadní vodu a spaluje odpad.

Na Maledivách prakticky nic postrádat nebudete a pokud chcete poznávat Maledivy více, stačí vám k tomu loď od domorodců, potápěčské brýle a šnorchel s ploutvemi… Maledivy jsou jedním z posledních exotických rájů na zeměkouli.

Do roku 2010 by měly mít Maledivy 120 turistických destinací – ostrovů.

Potápění a šnorchlováníMaledivy jsou vyhlášeným rájem potápěčů, který je tvořen průzračně čistou vodou s bohatým podmořským životem. V místních vodách žijí tisíce druhů ryb, bezobratlých živočichů, murény, kambaly, manty, žraloci nebo např. barakudy. Místní průzračné vody indického oceánu lákají příznivce potápění z celého světa. Šnorchlování je na ostrovech Maledivy jedinečným zážitkem a potěšením, protože korálové útesy jsou naprosto všude kolem turistických pláží.

Zajímavosti

Atol jsou nádherné exotické ostrovy sopečného původu. Jsou tím pravým exotickým rájem s naádhernými plážemi s bílým pískem, které jsou obklopeny pohádkovými korálovými útesy. Malou zajímavostí je zpravidla výška ostrovů, která nepřesahuje 2 metry nad mořem.

Wilingili je se svými 24 metry nad hladinou moře nejvyšším bodem maledivských ostrovů.

Male je ostrov a zároveň hlavní město ostrovů Maledivy. Celý ostrov je pouze 2km dlouhý a 1km široký. Ve městě, které je velice malé lze nalézt mešity, trhy a romantické úzké uličky. Naleznete zde i Národní muzeum a překrásný Sultánský park.

Hulule je místem kde přistanete letadlem.

Seen je druhé největší město na Maledivách a nachází se na atolu Addu Atoll.