http://www.dovolenaexotika.cz - hlavní strana
Střední - Dovolena v Mexiku-info -

Mexiko se nachází na v jižní části Severní Ameriky a jeho území pokrývá dvě oblasti amerického kontinentu - na severu z části Severní Ameriky a na jihu oblast Střední Ameriky. Na severu sousedí Mexiko se Spojenými státy a místní hranice o délce hranice 2 597 km, je jednou z nejvíce střežených hranic na světě.Celý clánek Dovolena v Mexiku-info

Last minute zájezdy Last Minute Turecko Last Minute Řecko

Panama

Panama je místem s nádhernými plážemi a malebnými ostrovy, které je plné jezer, zajímavých přístavů ale i tropických deštných pralesů s nejrozmanitějšími exotickými druhy ptactva a divoké zvěře.

Dnes je 29% rozlohy země je chráněno. Panamská vláda zřídila mnoho národních parků jakými jsou např. NP Coiba, NP Darién nebo NP La Amistad.

Cestovatelé tvrdí, že potápění a pozorování ptáků a zvěře žijících v Panamě je jedno z nejlepších na celém světě.Státní zřízení: republika v čele s prezidentem Martín Torrijos Espino
Hlavní město: Ciudad de Panamá/Panama (450 700 obyv.)
Celková rozloha: 78 200 km2 a z toho 3 % vodní plochy
Nejvyšší bod: Volcán Barú (3475 m n. m.)
Časové pásmo: -5
Měna: panamská balboa, americký dolar (PAB, USD)
Počet obyv.: 3 309 679 (2008)
Hustota zalidnění: 39 ob./km2
Jazyk: španělština (úřední), angličtina 14 %; domorodé indiánské jazyky
Rasové a národnostní složení: mestiço (65%), černoši a mulati (13%), běloši (10%), Indiáni - Guaymas, Kuni, Emberi (8,3%), aziati (2%), jiné (1,7 %)
Náboženství: katolické (96%), evangelické (2%), islám (2%)
Urbanizace: 56%
Gramotnost: 90,8%

Podnebí

Podnebí malebně exotického státu Panama je po celý rok relativně horké a vlhké, ale v západních horských oblastech je podstatně chladněji. Na východní pobřeží Karibiku spadne v průměru 2500-4000 mm srážek ročně, ale pobřeží Pacifiku je výrazně sušší.


Historie a Panamský průplav

Na území dnešní Panamy byli jako první obyvatelé Indiáni, ale začátkem 16.století začaly celou střední ameriku a tedy i území dnešní Panamy kolonizovat španělští objevitelé. Již od roku 1502, kdy u břehů Panamy přistál Kryštov Kolumbus začali španělé začleňováním Panamy mezi španělské kolonie.

Nezávislosti nad Španělskem dosáhla země až v roce 1821 a roku 1903 vyhlasila samostatnost od Kolumbie.
Zvětšit mapu

Pananama je strategické nejužší místo v Americe, které odděluje Pacifik a Atlantik. Panama se tedy velice rychle stala místem čilého tranzitního a obchodního ruchu. Jako první spojovala oba oceány silnice, po té ji nahradila železnice a začátkem 70. let 19. století se začal budovat i Panamský průplav. S naplňováním dávného snu všech námořníků, budovat Panamský průplav znamenalo přehrazení řeky Río Chagres přehradou, která dala vzniknout Gatúnskému jezeru.

Stavbou Panamského průplavu započala Francouzská Všeobecná společnost mezioceánského průplavu, která díky ohromným nákladům spojených se stavbou panamského průplavu na začátku 20. století zkrachovala.

Panama byla té doby součástí nezávislé Kolumbie. Tato zkutečnost se nelíbila Spojeným Státům Americkým, které v zemi zinscenovali revoluci, tato vedla k vyhlášení nezávislosti v roce 1903 a k přenesení práv a závazků na stavbu kanálu na USA.

Při výstavbě železnice a později také panamského průplavu zahynulo ohromné množství dělníků na následky malárie a žluté zimnice. I přes všechny útrapy byl kanál slavnostně otevřen v roce 1914 v délce 81,6km.

V dnešní době je Panamský průplav důležitou transitní tepnou, které zkracuje cestu mezi oceány až o několik dní. Díky narůstající lodní dopravě a novým gigantickým lodím se v nedávné době začalo s rozšiřováním kanálu, ale i přes určitá omezení co se velikosti lodí týče je kanál stále v provozu.

Roku 1979 předala správu nad průplavem americká vláda Panamě, ale až do roku 2000 si stále ponechávala právo, kontrolovat proplouvání lodí a vojensky ho bránit.


Geografie

Panama je malý exotický, který leží ve Střední Americe mezi Tichým oceánem a Karibským mořem a dnes plně kontroluje a spravuje strategický Panamský průplav. Jeho sousedy jsou na jihu Kolumbie a na severu Kostarika.

Západní část Panamy prostupuje poměrně vysoké vulkanické pohoří Cordillera de Veragua, ve kterém se nachází nejvyšší vrchol Panamy - Volcán Barú(Chiriquí) s 3478 metry nad mořem. Velkou část území zabírají nížiny, na jihozápadě je suchá Savana a díky tropicky vlhkému podnebí jsou v této exotické zemi tropické, vždy zelené lesy. Na východě Panamy se táhne téměř až k průplavu horský masiv Serrania de Tabasará. Po obou stranách hor, které se táhnou v celé délce Panamy se rozkládají pobřežní nížiny, ale na poloostrově Azuero v jižní oblasti země se terén od opět strmě zvedá.

Nejvýznamnějším souostrovím patřící Panamě je malebné Perlové souostroví v oblasti Panamském zálivu.


Hospodářství

Panama je jedním z nejvíce hospodářsky bohatých státu ve střední Americe. Ekonomika Panamy je přímo závyslá na příjmech z Panamského průplavu.

Panama se již několik let stává finančním rájem a přitahuje bankovní sektor z celého světa. Pod panamskou vlajkou je dnes evidováno více jako 4000 lodí. Čtvrtina populace pracuje v zemědělství a to i přestože zemědělská půda zabírá pouhá 2% z celkové rozlohy země.
Zvětšit mapu

Zajímavosti
Panamský průplav je dlouhý 82km, který spojuje Atlantik a Pacifik. První loď tímto gigantickým průplavem proplula roku 1914 a dnes je jednou z nejvýznamnějších vodních cest na světě.
Colón je druhým největším městem Panamy, které se rozkládá na východním, tedy karibském konci kanálu.
Darien Gap řídce zalidněná oblast spojující Střední a Jižní Ameriku, ve které se rozkládá Národní park charakteristický zajímavou různorodostí terénu. Naleznete zde pískové pláže, skalnatá pobřeží, bažiny, ale i deštné pralesy.
Bocas Del Toro je provincie Panamy, která je nejrychleji se rozvíjející oblastí cestovního ruchu a zahrnuje i souostroví 7 ostrovů. Oblast Bocas Del Toro je vyhlášenou potápěčskou lokalitou.
Portobelo je přístavní město a nacházejí se zde španělské pevnosti, které byli zbudovány proti pirátům.

Komentář


Jméno


Anti-spam kod

CAPTCHA Image


Klíčová slova této kategorie: Střední Amerika, Panama, Exotická dovolená, exotika, exotiku, zážitky, země, destinace, exotických destinací


Hledat dovolenou


O úroveň výš

:: Panama ::


:: Panama-počasí ::
Novinky

...

Vybrané foto

Střední Amerika,Panama,Panama na DovolenaExotika.cz - dovolená v exotických zemích levně a bez rizika - ukázky fotek
Akční zájezdy

Letenky