http://www.dovolenaexotika.cz - hlavní strana
Střední - Salvador - Geografie

Salvador též Salvádor nebo El Salvador je název malinkaté exotické země a výraz slova Salvador ve španělštině znamená „Spasitel“. Salvador je malebný přímořský stát, s tropickým podnebím, který se rozkládá ve Střední Americe při pobřeží Pacifiku. Na severozápedě sousedí tato malebná exotická republika se státem Guatemala a na severovýchodě se státem Honduras, jeho břehy omývájí vody Tichého oceánu z jihu lemuje 20-30 km široká pobřežní nížina.

Území Salvadoru je velké přibližně jako Morava a se svými 5,8 miliony obyvatel je zde nejvyšší hustota zalidnění na celém americkém kontinentu. Nejvyšší bod Salvadoru je masiv Cerro el Pito se svými 2834 metry nad hladinou moře, který ční k nebesům nedaleko honduraských hranic. Území Salvadoru je tvořeno převážně sopečnými pohořími, většina sopek je však vyhaslá, ale na jihu země se můžete i dnes setkat s ještě činnými vůlkány.

Celý clánek Salvador
Last minute zájezdy Last Minute Turecko Last Minute Řecko

Nikaragua

Geografie

Nikaragua je malebný exotický stát v severní oblasti Střední Ameriky. Tento nejrozlehlejší stát střední Ameriky se rozkládá mezi na severu ležícím Hondurasem a na jihu s Kostarikou. Její břehy omývá na východě Karibské moře a na západě Pacifik (Tichý oceán).


Středem Nikaragui prochází pohoří Kordillery s četnými sopkami. Nejvyšším bodem nikaragui je vrchol Mogotón (2438 m.n.m.), který vystává v sopečném pohoří Cordillera Isabella na severu země. Na jihozapadě se rozkládají jezera Nikaragua, které je se svými 8430km2 rozlohy třetím největším jezerem Latinské Ameriky a kousek severněji druhé velké jezero - Managua (1134 km2). Za těmito jezery je pásmo asi 40 sopek z nichž některé jsou stále aktivní a proto celá tato oblast trpí častými zemětřeseními.

Směrem k pobřeží Karibského moře se povrch krajiny pomalu svažuje až k bažinaté nížině u pobřeží Moskytů s porosty mangrovů. Díky těmto mangrovým lesům leží většina území státu u pobřeží Atlantického oceánu nebo podél řek San Juan, Coco či Río Grande.

Podnebí je zde tropicky vlhké a díky tomu je zdejší příroda velice bohatá na místní flóru. Východ Nikaragui pokrývají rozsáhlé deštné pralesy.Státní zřízení: republika v čele s prezidentem - Daniel Ortega(od 10. ledna 2007)
Hlavní město: Managua (1 100 000 obyvatel)
Rozloha: 129 494 km2 z toho 7 % zabírají vodní plochy
Nejvyšší hora: Mogotón se svými 2 438 metry nad hladinou moře
Počet obyvatelstva: 5,7 mil. obyvatel(2007)
Hustota obyvatel: 43 obyvatel/km2
Časové pásmo: -6hod.
Úřední jazyk: španělština
Měna: nikaragujská córdoba (NIO)
Rasové a národnostní složení: mestiço (69%), běloši (14%), černoši (9%), - jiné - Indiáni, mulati, zambie (8%)
Náboženství: římskokatolické (89%), evangelické (5%), kmenové náboženství (6%) urbanizace: 62,9%
Gramotnost: 65,7%


Zvětšit mapu

Historie

Nikaragua byla špaňelskou kolonií a to až do 15. září 1821, kdy vyhlásila samostatnot. O rok později si nově vzniklý stát podrobilo Mexiko a mezi roky 1823-1839 bylo území Nikaragui součástí Spojených středoamerických provincií.

V roce 1979 došlo v Nikaragui k politickému převratu. Byl svržen diktátorský režim a moci se chopili Sandinisté - bohužel také jako diktátoři. Nikaragua je 2. nejchudší země amerického kontinentu a hned po nejchudší Haiti.


Hospodářství

Nikaragua má ohromné zásoby zlata, stříbra a mědi, které tvoří největší podíl na celkové ekonomice. Další příjmy Nikaragui pocházejí ze zpracování polních plodín jako je káva, bavlna, banány a cukrová třtina.


Zajímavosti
Jezero Nicaragua je 3. největší jezero v Latinské Americe. Jezero Nikaragua bylo kdysi dokonce propojené s oceánem, ale díky tektonickým procesům se zde vytvořilo nové pohoří a tak se jezero Nikaragua oddělilo od oceánu. Na jezeře se nachází 365 malých ostrůvků tzv.Las Isletas a dokonce i několik vulkanických ostrovů (např. Ometepe). Do dnes zde žijí unikátní sladkovodní žraloci, kteří si zvykli na nové podmínky a vyvinuli se v nový endemický druh.


Zvětšit mapu

Rivas je jedno z nejzajímavějších turistických míst, ve kterém první indiánské kmeny založili své osady.
Masaya je ohromný vulkánový komplex, který se skládá z Kalder a kráterů.
Bohužel i dnes je v Nikaragui 1 ze 3 dětí stíháno chronickou podvýživou a 20% z celkové dětské populace trpí těžkou formou podvýživy!
Komentář


Jméno


Anti-spam kod

CAPTCHA Image


Klíčová slova této kategorie: Střední Amerika, Nikaragua, Exotická dovolená, exotika, exotiku, zážitky, země, destinace, exotických destinací


Hledat dovolenou


O úroveň výš

:: Nikaragua ::


:: Nikaragua-počasí ::
Novinky

...

Vybrané foto

Střední Amerika,Nikaragua,Nikaragua na DovolenaExotika.cz - dovolená v exotických zemích levně a bez rizika - ukázky fotek
Akční zájezdy

Letenky