http://www.dovolenaexotika.cz - hlavní strana
Srí - Dovolená-info - Zajímavosti ostrova Cejlon (Srí Lanka)

Velkou duchovní zajímavostí Srí Lanského ostrova Cejlon je, že všichni jeho obyvatelé aspoň jednou do roka navštíví vrchol zdejší posvátné hory Srí Pada (Svatá stopa) nebo-li Adam’s Peak.Celý clánek Dovolená-info


Zajímavosti

Zajímavosti ostrova Cejlon

Velkou duchovní zajímavostí Srí Lanského ostrova Cejlon je, že všichni jeho obyvatelé aspoň jednou do roka navštíví vrchol zdejší posvátné hory Srí Pada (Svatá stopa) nebo-li Adam’s Peak. Srí Pada dosahuje nadmořské výšky 2 224 metrů, a na jejím vrcholu je do skály vytlačen velký otisk chodidla. Místní křesťané věří, že tento otisk patří Adamovy, buddhisté si myslí, že patří Buddhovy, hindiusté Kršnovy a muslimové přikládájí tento úkaz Alláhovo stopě.

Srí Lanka je navzdory své nevelké rozloze desátým celosvětově nejbohatším biotopem. Ostrově Cejlon je nalezištěm obrovského množství druhů drahých kamenů jako je např. safír, rubín, alexandrit a dalšívh více jak 60 druhů polodrahokamů.

Srí Lanský ostrov Cejlon je též domovem více než 170 druhů orchidejí, 500 druhů léčivých rostlin, žijš zde cca 250 druhů motýlů nebo na 450 druhů vzácného exotického ptactva.

Srí Lanka je opravdovým rájem na zemi. Ostrov Cejlon je úžasnou, živoucí a ohromnou tropickou zahradou, která je plná překrásných exotických a unikátních rostlin a domovem tisíců druhů živočichů. Srí Lanka nabízí spoustu kulturních a historických atrakcí ve stopách dávných civilizací, jejíž stavby dokazují tehdejší vyspělou inteligenci. Srí lanka je také domovem celosvětově známého a vysoce uznávaného cejlonského čaje, který má charakteristickou, výbornou chuť.

Při popíjení Cejlonského čaje ve stínu palem si můžete popovídat s místními přátelskými obyvateli a užívat si přitom nádherný panopramatický výhled na čajovníkové plantáže nebo rýžová pole na úpatí majestátních hor.

Srí Lanka nabízí stovky kilometrů malebných a exotických pláží se zlatavým pískem, které omývají teplé vlny Indického oceánu. Potřebné relaxaci se návštěvníkům dostane v místních masérských salónech.

Srí Lanka je zemí, která jako by byla stvořena pro cestovatele a dobrodruhy, kteřítouží po nasáknutí starobylou kulturou a historií. Na Srí lance si na své přijde ať už milovníky historie a kultury, dobrého jídla a pití, relaxování na nádherných exotických plážích nebo turista toužící po aktivním sportování.

Srí Lanka láká a s radostí vítá každého návštěvníka...

Cejlon to jsou malebné široké pláže se zlatavým pískem, lemované palmami a velmi pozvolným vstupem do vod Indického oceánu. Teplé vody Indického oceánu jsou v okolí Srí Lanky plné Korálových útesů, které lemují pobřeží a jsou domovem tisícovek druhů překrásných a pestrobarevných zástupců fauny a flóry.

Na Srí Lance jsou romantické a luxusní hotely s velice příjemným personálem, centra přírodní medicíny a výuky meditací.

V místních malebných a někdy až roztomilých restauracích můžete ochutnat místní speciality z darů moře a popíjet pravý cejlonský čaj vynikající chuti přímo na místních čajovníkových plantáží.

Na Srí Lance můžete uprostřed ohromné tropické botanické zahrady, která je neustále vystavována hřejivým slunečním paprskům v doprovodu šumění vod Indického oceánu zažít tu pravou, vysněnou exotickou dovolenou.
Zvětšit mapu

Negombo je pohádková rybářská vesnice, lemovaná palmami, která se nachází asi 35km od největšího města Srí Lanky Colombo a nedaleko mezinárodního letiště.

Rybářská vesnička Negombo je proslulá svými nádhernými pannenskými plážemi, po kterých se line vůně velice chutných pokrmů z mořských plodů. Tato malebná převážně římskokatolická vesnice je cizinci nazývána ”Malým Římem”. Jedním z nejvíce idylických míst v Negombu je známé jako Hamiltonův kanál.


Anuradhapura je pradávná metropole, která byla sídlem vládnoucích králů na Srí Lance a její vznik se datuje do 5.století před naším letopočtem.

Toto nádherné historické město se pyšní nejstarším historicky doloženým stromem na světě, který zde byl zasazen ještě před Kristovým z mrtvých vstání. 2200 let starý posvátný strom Sri Maha Bodhiya s botanickým názvem ficus religiosa je zkutečným botanickým unikátem. Ve městě najdete také čtvrté nejvyšší starověké budovy: Jetawana ze 4. století n.l. a Abayagiri Dagoba z 1. století př. n.l.

Mezi další historické zajímavosti, které stojí za shlédnutí, patří úctu vzbuzující socha Budhy vysoká 12 metrů, do skály vytesaní milenci ”Isurumuniya” nebo Měsíční kámen u královnina pavilónu.


Polonnaruwabylo hlavním městem Cejlonu(Srí Lanky) a to období 11.-13. století. Tomuto historickému městečku dominuje ohromná vodní nádrž - Parakrama Samudra. Tato vodní nádrž byla vybudována již ve 12. století a rozlévá se na ploše 24 km2.

Polonnaruwa je nádherné město, které je plné zachovalých starobylých budov a každého návštěvníka oslní pohled na místní svatyně zahrnující bohatě zdobené Vatadage nebo monumentální socha Budhy, která je vytesána do granitové skály u Gal Vigare.

Dalšími populárními památkami ve městě Polonnaruwa jsou bezesporu zříceniny chrámu Boha Shivy, ke kterém chodí se svými modlitbami mnoho bezdětných manželských párů.


Ostatní památky a zajímavosti

Mezi zajímavá místa patří i město Colombo, které je fascinujícím a architektonicky významným místem. Za zmínku pak stojí i skalní chrám v Dambulla, který ja zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Tento ohromný jeskynní komplex, má stěny a stropy vyzdobeny překrásnými malbami s budhistickými náměty, které pochází převážně z 18. století.

Srí Lanka toho má opravdu hodně co nabídnout - skalní pevnost Yapahuwa (ze 13.stol.), již zmiňované středověké hl.město Polonnaruwa s památkami z 10.-12. stol., sochařské práce v Gal Vihare, královská audienční síň Royal Audience Hall, Klášter Alahena Pirivena (UNESCO), zavlažovací jezero ze 12. stol, Město Kandy - Dalada Maligawa(chrám Budhova zubu), budhistické chrámy ze 14. - 18. stol Natha Devale (UNESCO), Embekke, Lankatilleke, Gadaladenia a Degaldoruwa nebo Lotosové koupele Lotus Batoh.Národní parky na Srí Lance začali budovat již Britové a dnes jsou nedílnou součástí Cejlonu a jejich celkový počet se pohybuje okolo 100 chráněných rezervací. Pestrost přírody Srí Lanky můžete pozorovat i pod mořskou hladinou. Místní korálové útesy lemují celé pobřeží a představují životní prostor pro tisíce druhů fauny a flory.

Srí Lanka je lemována 1 600 km nádherných a širokých pláží s pozvolným vstupem do moře. Tyto malebné exotické pláže jsou lemovány vysokými palmy, které vytvářejí blahodárný stín. Relaxovat a odpočinou si od problému všedního dne, můžete jak ve vlnách Indického oceánu, tak i v centrech přírodní medicíny ayurvédy nebo se odreagovat výukou meditací.

Toužíte-li po nasátí kouzla starověkých památek, povalování se na zlatavých romantických a exotických plážích pak je Srí Lanka právě vás. Na Srí lance si každý přijde na své a její nezapomenutelný exotický nádech způstane vryt v srdci každého turisty, cestovatele či dobrodruha.


Komentář


Jméno


Anti-spam kod

CAPTCHA Image


Klíčová slova této kategorie: Srí Lanka, Exotická dovolená, exotika, exotiku, zážitky, země, destinace


Hledat dovolenou


O úroveň výš

:: Dovolená-info ::


:: Cestovní informace ::


:: Srí-Lanka-počasí ::


:: Zajímavosti ::
Novinky

...

Vybrané foto

Srí Lanka,Zajímavosti na DovolenaExotika.cz - dovolená v exotických zemích levně a bez rizika - ukázky fotek
Akční zájezdy

Letenky