http://www.dovolenaexotika.cz - hlavní strana
Srí - Zajímavosti - Zajímavosti ostrova Cejlon

Velkou duchovní zajímavostí Srí Lanského ostrova Cejlon je, že všichni jeho obyvatelé aspoň jednou do roka navštíví vrchol zdejší posvátné hory Srí Pada (Svatá stopa) nebo-li Adam’s Peak. Srí Pada dosahuje nadmořské výšky 2 224 metrů, a na jejím vrcholu je do skály vytlačen velký otisk chodidla.Celý clánek Zajímavosti

Last minute zájezdy Last Minute Turecko Last Minute Řecko

Dovolená-info

Zajímavosti ostrova Cejlon (Srí Lanka)

Velkou duchovní zajímavostí Srí Lanského ostrova Cejlon je, že všichni jeho obyvatelé aspoň jednou do roka navštíví vrchol zdejší posvátné hory Srí Pada (Svatá stopa) nebo-li Adam’s Peak. Srí Pada dosahuje nadmořské výšky 2 224 metrů, a na jejím vrcholu je do skály vytlačen velký otisk chodidla. Místní křesťané věří, že tento otisk patří Adamovy, buddhisté si myslí, že patří Buddhovy, hindiusté Kršnovy a muslimové přikládájí tento úkaz Alláhovo stopě.

Srí Lanka je navzdory své nevelké rozloze desátým celosvětově nejbohatším biotopem. Ostrově Cejlon je nalezištěm obrovského množství druhů drahých kamenů jako je např. safír, rubín, alexandrit a dalšívh více jak 60 druhů polodrahokamů.

Srí Lanský ostrov Cejlon je též domovem více než 170 druhů orchidejí, 500 druhů léčivých rostlin, žijš zde cca 250 druhů motýlů nebo na 450 druhů vzácného exotického ptactva.

Srí Lanka je opravdovým rájem na zemi. Ostrov Cejlon je úžasnou, živoucí a ohromnou tropickou zahradou, která je plná překrásných exotických a unikátních rostlin a domovem tisíců druhů živočichů. Srí Lanka nabízí spoustu kulturních a historických atrakcí ve stopách dávných civilizací, jejíž stavby dokazují tehdejší vyspělou inteligenci. Srí lanka je také domovem celosvětově známého a vysoce uznávaného cejlonského čaje, který má charakteristickou, výbornou chuť.

Při popíjení Cejlonského čaje ve stínu palem si můžete popovídat s místními přátelskými obyvateli a užívat si přitom nádherný panopramatický výhled na čajovníkové plantáže nebo rýžová pole na úpatí majestátních hor.

Srí Lanka nabízí stovky kilometrů malebných a exotických pláží se zlatavým pískem, které omývají teplé vlny Indického oceánu. Potřebné relaxaci se návštěvníkům dostane v místních masérských salónech.

Srí Lanka je zemí, která jako by byla stvořena pro cestovatele a dobrodruhy, kteřítouží po nasáknutí starobylou kulturou a historií. Na Srí lance si na své přijde ať už milovníky historie a kultury, dobrého jídla a pití, relaxování na nádherných exotických plážích nebo turista toužící po aktivním sportování.

Srí Lanka láká a s radostí vítá každého návštěvníka...

Cejlon to jsou malebné široké pláže se zlatavým pískem, lemované palmami a velmi pozvolným vstupem do vod Indického oceánu. Teplé vody Indického oceánu jsou v okolí Srí Lanky plné Korálových útesů, které lemují pobřeží a jsou domovem tisícovek druhů překrásných a pestrobarevných zástupců fauny a flóry.

Na Srí Lance jsou romantické a luxusní hotely s velice příjemným personálem, centra přírodní medicíny a výuky meditací.

V místních malebných a někdy až roztomilých restauracích můžete ochutnat místní speciality z darů moře a popíjet pravý cejlonský čaj vynikající chuti přímo na místních čajovníkových plantáží.

Na Srí Lance můžete uprostřed ohromné tropické botanické zahrady, která je neustále vystavována hřejivým slunečním paprskům v doprovodu šumění vod Indického oceánu zažít tu pravou, vysněnou exotickou dovolenou.Ofciální název: Srílanská demokratická socialistická republika
Hlavní město: Colombo-Kolombo (cca 1.600.000 obyvatel)
Časový pásmo: GMT +5:30
Statní zřízení: pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem
Administrativní členění: 24 okresů v 9 provinciích
Počet obyvatel: cca 20 300 000 obyvatel
Měna: 1 Srílánská rupie(SL Re/LKR) = 100 centů
Celková rozloha: 65 550 km2 (vodní plochy: 810 km2 ; pevniny: 64740 km2)
Nejvyšší hora: Pidurutalágala (2.518 m.n.m.)
Nejdelší řeka: Maháveli
Nerostné bohatství: drahé kameny, diamanty, grafit, písky s obsahem rudy
Úřední jazyk: úředním a národním jazykem je tamilština a sinhálština. V turistických destinacích je běžná angličtina...
Náboženství: 70% vyznání představuje budhismus, 16% hinduismus, 8% islám zbylých asi 6% jsou křesťané
Významná města: Srí Džajavardanapura, Dehivala, Moratuva, Jápané
Telefonní předvolba: +94

Sri Lanka je exotický ostrovní stát v jihovýchodní Asii, který se rozkládá v blízkosti Indického poloostrova, na ostrově Cejlon. Srí lanka byla do roku 1948 Britskou korunní kolonií a až do roku 1972 byla tato malebná a romantická republika známá pod názvem Cejlon. Ostrov Cejlon odděluje od Indie úžina Palk, kterou se táhne pás korálových útesů zvaný Adamův most. Z jihu omývá břehy ostrova Cejlon Indický oceán a na východě se nachází Bengálský záliv.

Hlavním městem republiky Srí Lanka je město Srí Džajavardanapura neboli Kotte. Největším a nejznámějším městem je Kolombo (někdy taky Kolamba, Colombo). Dalšími významnými městy Srí Lanky jsou Dehivala, Moratuva, Jápané, Kandy nebo Trinkunámalé.


Moderní dějiny

Po té co se 4. února 1948 stala tehdy ještě republika Cejlon nezávisloou na Velké Británii začala se v zemi řešit tzv.„tamilská otázka“. Tamilská otázka se marně snaží vyřešit rozpory mezi většinovými Sinhálci a menšinovými Tamily. Příslušníci Tamilské menšiny byli Srí Lanskou vládou zbaveni cejlonského občanství a měli být vyhoštěni do Indie. Tato rasová diskriminace Tamilské menšiny vedla k vytvoření Hnutí My Tamilové. Na začátku roku 1958, za vlády premiéra Solomona Bandáranájakeho, začíná docházet k prvním krvavým střetům mezi Tamilským hnutím a vládnoucími Sinhálci. V 70. letech se různé frakce tamilského hnutí radikalizují a vzniká tak nová radikální organizace tzv.Tygři za osvobození tamilského Ílamu. Konflikt mezi sinhálskou buddhistickou většinou a tamilskou hinduistickou menšinou začal roku 1983 přerůstat v občanskou válku, která s různou intenzitou trvá prakticky dodnes.


Komentář


Jméno


Anti-spam kod

CAPTCHA Image


Klíčová slova této kategorie: Srí Lanka, Exotická dovolená, exotika, exotiku, zážitky, země, destinace


Hledat dovolenou


O úroveň výš

:: Dovolená-info ::


:: Cestovní informace ::


:: Srí-Lanka-počasí ::


:: Zajímavosti ::
Novinky

...

Vybrané foto

Srí Lanka,Dovolená-info na DovolenaExotika.cz - dovolená v exotických zemích levně a bez rizika - ukázky fotek
Akční zájezdy

Letenky