http://www.dovolenaexotika.cz - hlavní strana
Mexiko - Guatemala -

Malebný exotický stát Guatemala se rozkládá v severní části Střední Americe a jeho sousedy jsou Belize, Salvador, Honduras a Mexiko. Název Guatemala pochází od indiánského slova v řeči místního kmene nahuatlu - Cuauhtemallan. V překladu by to znělo asi jako místo(země) obklopené stromy(lesy), protože takřka polovinu tohoto exotického státu pokrývají tropické lesy.

Sever země tvoří roviny a mírné pahorkatiny, které na východě přecházejí do pohoří Maya Mountains. Od tud se na jih se táhnou pásma Kordillér, které svírají uzavřené kotliny a náhorní plošiny. Nejvyšší bod Belize a celé Střední Ameriky, sopka Tajumulco (4220m.n.m.), která se tyčí k nebesům obklopená sopečnými kužely Sierra Volcanic.

Celý clánek Guatemala
Last minute zájezdy Last Minute Turecko Last Minute Řecko

Dovolena v Mexiku-info

Mexiko se nachází na v jižní části Severní Ameriky a jeho území pokrývá dvě oblasti amerického kontinentu - na severu z části Severní Ameriky a na jihu oblast Střední Ameriky. Na severu sousedí Mexiko se Spojenými státy a místní hranice o délce hranice 2 597 km, je jednou z nejvíce střežených hranic na světě. Část hranic Mexika a USA tvoří řeka Rio Grande del Norte. Na jihu Mexiko sousedí s Guatemalou a Belize.

Celková rozloha mexického území je téměř 2 miliony km2 a po Brazílii a Argentině, je Mexiko třetím největším státem Latinské Ameriky. Území Mexika je v podstatě tvořeno mohutným poloostrovem severoamerického kontinentu, který se táhne až na poloostrov Yucatán.

Délka mexického pobřeží je skoro 10 000km. Na západě je Mexické pobřeží omýváno Pacifikem, na východě jej omývají vody Atlantského oceánu, ale část východního pobřeží omývají vody Mexického zálivu a část Karibiku.

Centrální středozemí zabírá Mexická plošina s průměrnou nedmořskou výškou na severu 1500 a na jihu 2300 metrů. V podstatě většina území Mexika je pokryta horami a náhorními plošinami.


Největším pohořím Mexika je Sierra Madre, které se dělí na západní a východní Sierra Madre. Jižní část Sierra Madre se nazývá Sierra Volcanic Transversal a nachází se zde nejvyšší hora země - Citlaltepetl(Orizaba) s 5700 metry nad hladinou moře.

Na jihu se rozkládá pohoří Chiapas, které je součástí středoamerické části Kordiller.

Mexiko má poměrně málo říčních toků. Největší z nich je pohraniční Rio Bravo del Norte, které je dlouhé 3023 km. Jedna z významných řek je Pánuco (680 km), která ústí do Mexického zálivu. Nejznámější mexickou řekou je bezesporu Rio Grande de Santiago (800 km), která protéká největším mexickým jezerem Lago de chapala (1057 km2).
Státní zřízení: federativní republika
Územní členění: 31 Svazových států (tzv.estado) a jedna federální oblast (tzv.distrito federal)
Rozloha: 1 964 375 km2
Nejvyší vrchol: Citlaltépetl (5636 m n. m.)
Počet obyvatel: 106 202 903 obyvatel
Hustota obyvatel: 54,3 obyv./km2 (117.miesto)
Hlavní město: Ciudad de México nebo také jenom Mexiko (8 235 800 obyvatel)
Další významá sídla: Guadalajara (2 245 000 obyv.), Monterrey (1 916 000 obyv.)
Úřední jazyk: španělština
Měna: Mexické peso (MXN)
Rasové a národnostní složení: mestiço(původní Mayové,Aztékové) tvoří 75%, Indiáni 14%, běloši 10%, jiní 1%
Náboženství: katolické 89 %, protestantské 6 %
Urbanizace: 75,3%
Gramotnost: 92%


Zvětšit mapu

Historie

Historie území dnešního Mexika sahá dlouho do doby před naším letopočtem a již tehdy zde žili velice kulturní a vyspělé civilizace. Kolem roku 300 našeho letopočtu se na území Mexika začala prosazovat mayská kultura, která zde zanechala velké množství staveb jakými jsou místní pyramidy a velké kamenné komplexy. Velký vliv na architekturu a kulturu měli i Aztékové, kteří byli poraženi španělskými kolonizátory v 15. a 16. století.

Po táhlých rozporech se Spojenými státy a občanské válce, byla roku 1867 vyhlášena samostatná republika. Samostatný stát Mexiko vznikl až v roce 1921.


Obecné informace

Středoamerický exotický stát Mexiko je jeden z hospodářsky nejvyspělejších států v Latinské Americe

Celé Mexiko je stíháno zemětřeseními a sopečnou činností. Nejznámější sopkou Mexika je posvátný vulkanický vrchol Popocatépetl.

Nejdůležitějšími částmi Mexika jsou Mexické a Tolucké údolí, které patří mezi nejůrodnější oblasti v Mexiku a je zde také největší koncentrace obyvatelstva.

Mexiku náleží krom ostrůvků v blízkosti pobřeží i další významné ostrovy. v Tichém oceánu je to oblast Revillagigedo / Ravil-Gigedo, která zahrnuje ostrovy Socorro, Clarion, San Benedicta a Roca Partida. Další mexické ostrovy a turistické destinace v Tichém oceánu jsou Islas María (Las Tres Marias), Guadalupe, Cedros, Ángel de la Guarda, Coronado, Rocas Alijos a Tiburón.

V Atlantickém oceánu jsou to ostrovy a letoviska Carmen, Cozumel, Mujeres, Arrecife Alacran a mnohé další.

Nejžádanějšími rekreačními oblastmi jsou Cozumel, Mujeres v Karibském moři.


Památky a atrakce
Acapulco - jedno z nejslavnějších a nejnavštěvovanějších míst v mexiku, které nabízí nádhrné a proslavené pláže. Mezi největší atrakce Acapulca patří tzv.divers - mladí muži, kteří skáčou z výšky 50m do úzké propasti v moři.
Cancún - nejvyhledávanější turistické letovisko a středisko, které je plné mayských archeologických lokalit. Mezi turisticky oblýbené patří oblasti Coba, Palenque, Uxmal, které ukrývají archeologické vykopávky. Cichén Itzá je pyramidový komplex s nejznámějším chrámem El Castillo. Chrám El Castillo je zasvěcen ve jménu boha Kukulkána. Mezi další význámé stavby patří Chrám Jaguar a Chrám Tzompantli. Celý komplex je zapsán seznamu UNESCO.
Monte Albán - je architektonicky unikátní komplex obřadních budov. Budovy jsou výjmečné tím, že žádná ze stran ani jednotlivé úhly nejsou stejné. Stěny jsou zdobeny pradávnými hieroglyfy.
Basaseachic Falls - 2. největší vodopády na světě! větší už jsou pouze Angel Falls ve Venezuele.
Chihuahua - slavná a velice dlouhá železniční trať, která skýtá na 90 tunelů a 40 mostů. Trať vede malebnými úzkými kaňony, ale zdolává i nebezpečné a strmé útesy.
Největší folklórní slavností v mexiku je Oaxaca.
Komentář


Jméno


Anti-spam kod

CAPTCHA Image


Klíčová slova této kategorie: Mexiko, Exotická dovolená, exotika, exotiku, zážitky, země, destinace, kultura, mayové, mayská


Hledat dovolenou


O úroveň výš

:: Dovolena v Mexiku-info ::


:: Mexiko-počasí ::


:: fotky ::

Vše o Cancun-foto

Cancun-foto (103)


   

Článek Mexiko-1Mexiko-1


   

Článek Mexiko-10Mexiko-10


   

Článek Mexiko-100Mexiko-100


    ..další

Novinky

...

Vybrané foto

Mexiko,Dovolena v Mexiku-info na DovolenaExotika.cz - dovolená v exotických zemích levně a bez rizika - ukázky fotek
Akční zájezdy

Letenky