http://www.dovolenaexotika.cz - hlavní strana
obecně - Cestovni informace -

Arabská republika Egypt se rozkládá na řece Nil, v severovýchodní Africe a malou částí leží také v Asii. Jejím západním sousedem je Líbye, na jihu sousedí se Súdánem a na severovýchodě má egypt společnou hranici s Izraelem. Sever Egypta je omýván vodami Středozemního moře a východ mořem Rudým. Egypt je všeobecně považován za kulturníě a politicky důležitý stát Středního východu.

Egypt je světově proslulý především díky místním archeologickým nálezům starověké civilizace a několika světově proslulým monumentům jako je kupříkladu Velká Sfinga, pyramidy v Gíze, starověké město Luxor, chrámový komplex Karnak nebo Údolí králů.

Celý clánek Cestovni informace

Keňa - obecně

Keňská republika je stát ležící ve východní Africe a na jeho jihovýchodní části ho omývají vody Indického oceánu. v západní části sousedí s Ugandou s níž má hranici dlouhou 933 km, 232km dlouhou hranici má na severozápadě se Súdánem, na severu s Etiopií (861 km), na východě se Somálskem (682 km) a na jihu s Tanzanií (769 km). Keňa láká zahraninčí turisty hlavně díky svým rozsáhlím národním parkům v savaně. Republika Keňa dostala svůj název po nejvyšší hoře tohoto exotického státu - Mount Kenya, která se uprostřed státu tyčí do výšky 5 199 metrů nad hladinou moře.

Název země: Keňská republika - Jamhuri ya Kenya - Republic of Kenya
Hlavní město: Nairobi
Poloha: 0°1´25" N, 37°54´22" E , východní afrika
Celková rozloha: 582 646 km2 (46. na světě)
Nejvyšší vrchol: hora Mount Kenya (5 199 m n. m.)
Časové pásmo: +3 hodiny
Počet obyvatel: 36 913 721 obyvatel
Jazyk: úředním jazykem je angličtina, ale obyvatelstvo mluví převážně svahilsky, část arabsky a kmeny mají své jazyky
Náboženství: protestanté 45 %, římští katolíci 33 %, muslimové 10 %, původní náboženství 10 %, ostatní 2 %
Státní zřízení: republika
Vznik státu: 12. prosince 1963, kdy s zbbavila závislosti na Velké Británii
Prezident: Mwai Kibaki
Měna: keňský šilink (KES)
Motto keňského obyvatelstva: Harambee - což přeloženo ze svahilštiny znamená: Tahejme všichni za jeden provaz...


Zvětšit mapu

Historie
Keňské dějiny sahají milióny let do minulosti. Doměnky o osídlení této části afriky, potvrzují i nálezy Ve velké příkopové propadlině u jezera Turkana. U jezera Turkana byly nalezeny jedny z nejstarších zkamenělin člověka staré 2,6 miliónů let. Keňské pobřeží již od pradávných dob lákalo obchodníky a mořeplavce.
První arabské osady zde začali vznikat již v V 8. století. Na konci 15. století vstoupili začali toto území osydlovat Portugalci. V polovině 18. století se Keňská republika a většina východního pobřeží dostala pod nadvládu ostrova Zanzibar. Roku 1895 Zanzibarský sultán pronajal půdu Britům. Britští osadníci začali rychle rozšiřovat svůj a ten se brzy začal šířit i do vnitrozemí. Do roku 1904 již byla celá Keňská republika společně s Ugandou spravována britským Východoafrickým protektorátem.
Do Keňské republiky se začali hromadně přicházet Evropané a ti se usazovali v Keňské vysočině. Tito evropští přistěhovalci se zmocnili také území kmenů Kikujů a Luů, protože oblasti které obývali tyto dva Keňské kmeny jsou ideálním prostředím pro pěstování kávy a čaje. Britové zde s využitím místní levné pracovní síly vybudovali železniční síť. Roku 1920 a to i přes odpor místních obyvatel, byla Keňa prohlášena britskou korunní kolonií. Vzrůstající nespokojenost Keňského obyvatelstva vyvrcholila v letech 1952 až 1959, kdy tajná nacionalistická společnost Mau-Mau podnikla teroristickou vzpouru, při níž byli zabyty tisíce Afričanů. roku 1962 byla Keňské republice poskytnuta vnitřní samospráva a v prosinci roku 1964 se stala nezávislou Keňskou republikou.

Geografie
Oblast při pobřeží Indického oceánu a východní oblasti pokrývá rozsáhlá nížina, která se na severu Keni rozšiřuje do vnitrozemí. Keňské republice připadá i kus Etiopské vysočiny, na hranicích keni a Etiopie.
Zbytek území pokrývají rozsáhlé náhorní plošiny, které v oblastech lávových pohoří, dosahují výšek až 2500 metrů nad hladinu moře. Z geografického a turistického hlediska je Keňská náhorní plošina rozdělena pravěkým tektonickým příkopem (Rift Valley). Tento příkop je plný malých jezer a po jeho obou bocích se táhnnou linie vulkanických pohoří. Na východ od příkopu se tyčí do výše nejvyšší vyhaslá sopka Kirinyaga, neboli Mount Kenya se svými 5199 metry. Na západě území Keni, na hranicích s Ugandou, ční do výše hora Elgon, která měří 4321 metrů. Území Keni sahá až k úpatí nejvyšší hory Afriky - Kilimandžáro. Na území keni můžeme též obdivodat malou část největšího jezera Afriky - Viktoriino jezero.

Podnebí
Republika Keňa se nachází v rovníkovém a monzunovém pásmu. Na severu a severovýchodě státu jsou pouště a polopouště, ale u pobřeží je podnebí horké a vlhké. Období dešťů zde převládají V měsících od března do května a po té v listopadu a prosinci, je na území keni tzv.Období dešťů. Nejteplejšími měsíci jsou únor a březen a nejchladnějšími červen a červenec, přičemž rozdíl teplot mezi těmito dvěmy obdobími je do 7 °C. Teploty na pobřeží Indického oceánu se pohybují okolo 30 °C, destinace Mombasa má průměrné denní teploty okolo 29 °C. Na severu území Keňské republiky jsou rozsíhlé pouště a teploty tam běžně přesahují 35 °C. Průměrná roční teplota moře v destinaci Mombasa je 27 °C.


Zvětšit mapu

Kuchyně
Co se keňské kuchyně týče, je více než rozmanitá, protože každá komunita nebo kmen vaří svá vlastní jídla, ovšem základem keňské kuchyně je kukuřice, proso, čirok, zelenina a maso.

Sport
Keňa vyniká v následujících sportovních disciplínách: běh, kriket, rallye, fotbal, rugby a vynikajícím sportovci jsou i Kenští boxeři.

Chráněná území
V Keni je celkem 35 národních parků a přírodních rezervací.
Národní parky: Aberdare, Amboseli, Arabuko Sokoke, Central Island, Chyulu Hills, Hell's Gate, Kisite-Mpunguti, Kora, Jezero Nakuru, Malindi, Malka Mari, Meru, Mombasa, Mount Elgon, Mount Kenya, Mount Longonot, Nairobi, Ndere, Ol Donyo Sabuk, Ruma, Saiwa Swamp, Sibiloi, Tsavo (západní a východní), Watamu.
Národní rezervace: Samburu, Shaba, Shimba Hills, Arawale, Bisanadi, Boni, Kakamega Forest, Losai, Marsabit, Mwea, Samburu, Shaba, Shimba Hills a primátní rezervace Tana River.
Keňská republika disponuje opravdu velkým množstvím národních parků a rezervací. V těchto lokalitách žijí např. lev, slon africký, žirafa, nosorožec, hroch obojživelný, buvol africký, zebra stepní, gazela, gepard štíhlý, levhard skvrnitý, antilopa, hyena skvrnitá a mnoho různých druhů ptáků.

V pevnosti Fort Jesus, která se náchází v přístavním městě Mombasa se nachází muzeum keňské historie. Tuto pevnost na pobřeží Indického oceánu postavili Portugalci roku 1593 aby její silné a vysoké zdi chránily pobřeží, před útoky arabských nájezdníků. Pevnost byla také používána jako Keňské vězení.
Komentář


Jméno


Anti-spam kod

CAPTCHA Image


Klíčová slova této kategorie: Keňa, Exotická dovolená, exotika, exotiku, zážitky, země, destinace


Hledat dovolenou


O úroveň výš

:: Keňa ::


:: Keňa - obecně ::


:: Keňa-počasí ::


:: Letoviska a pláže ::


:: Pláž Diani ::


:: Víza a cestovní info ::

Vše o Kena Foto

Kena Foto (86)


   

Článek Kena-01Kena-01


   

Článek Kena-02Kena-02


   

Článek Kena-03Kena-03


    ..další
Vše o Morske Safari

Morske Safari (49)


   

Článek Morske Safari-01Morske Safari-01


   

Článek Morske Safari-02Morske Safari-02


   

Článek Morske Safari-03Morske Safari-03


    ..další
Vše o Safari

Safari (74)


   

Článek Safari-01Safari-01


   

Článek Safari-02Safari-02


   

Článek Safari-03Safari-03


    ..další

Novinky

...

Vybrané foto

Keňa,Keňa - obecně na DovolenaExotika.cz - dovolená v exotických zemích levně a bez rizika - ukázky fotek
Akční zájezdy

Letenky