http://www.dovolenaexotika.cz - hlavní strana
Egypt - Moře a pláže -

Egypt není jenom zemí významných kulturních a historických památek včetně dvou divů světa, ale na egyptském pobřeží se nachází jedny z nejkrásnějších pláží s úžasně jemným bílým bískem a průzračně čistým mořem. Tyto nádherné prosluněné ráje se nachází prakticky na celém pobřeží Egypta, tj. pobřeží Rudého moře, Sinajského poloostrova a Středozemního moře. Egypt láká celoročně turisty z celého světa a to díky vysokým teplotám od 20°C v lednu a až 40°C během letní měsících.

Při slunění se a relaxování na horkých plážích je důležité pamatovat na fakt, že Egypt je arabská republika a proto se je zde opalování „nahoře bez" zakázáno až na vyjímky soukromích pláží některých luxusních hotelů. Co je v Egyptě naprosto nepřístupné a přísně zakázané je nudismus.

Hurghada

Jedno z nejpopulárnějších letovisk na pobřeží Rudého moře je bezesporu destinace Hurghada, která byla vybudována teprve na počátku minulého století. Egyptské letovisko Hurghada nabízí mnboho poklidných Celý clánek Moře a pláže


Pyramidy-Sákara

Jednou z nejvýznamějších archeologických lokalit na území Egypta je oblast na západním břehu Nilu, při okraji Libyjské náhorní plošiny, která byla pojmenovaná podle poblíž ležící vesnice Sakkára. Komplex Sakkára se nachází asi 30km na jih od Káhiry, 20km od pyramid v Gíze. Komplex zabírá plochu asi 10km2 a je kolem dokola obklopen pustou pouští.


Pyramidový komplex v Sakkáře sloužil původně jako nekropole vládců významného starověkého města Memfis a pyšní se minimálně dvěmi velkými nej. Pyramidový komplex Sakkára je největším archeologickým nalezištěm v Egyptě. Nejvýznamnější dominantou celého komplexu je nejstarší pyramida na světě - stupňovitá Džoserova pyramida.Memfis-Mennefer

V období největšího rozkvětu a slávy pyramidového komplexu v Sakkáře, v dobách kdy se zde faraóni nechávali pohřbít, bylo hlavním městem Egyptské říše Memfis. Jméno Memfis je původem řecké, a proto Egypťané nazývali toto bývalé hlavní město podobným, ale egyptským názvem Mennefer a po sjednocení Egypta se stalo i hlavním městem této úchvatné africké země. Dnes je z tohoto centra starověkého Egypta pouze malá vesnice se současným názvem Mít Rahína. Vesnice Mít Rahína nabízí návštěvníkům muzeum, které vystavuje exponáty z dob slavné éry dnes již zaniklé metropole. Sakkára byla významným pohřebiště memfiských panovníků hlavně v období tzv. Staré říše, v období Nové říše převzala roli posvátného území nekropole v Thébách.Džoserova pyramida

Historie nejstaršího pyramidového komplexu na světě sahá až do 1. a 2. dynastie, kdy už byla pohřebištěm, ale první pyramidy zde vyrostli až za vlády 3. dynastie.


Tehdejší panovník starověkého Egypta, Džoser („Posvátný“ nebo „Nádherný“) si nechal vybudovat několik symbolických či "falešných" hrobek, ale místem jeho posledního odpočinku je Sakkára. Džoserova pyramida je nejstarší pyramidou na světě a jejím stavitel byl Imhotep. Džoserova symbolická hrobka se nachází na královském pohřebišti v Abydu, na místě zvaném Bét-Challáf. Hrobka byla zbudována z nepálených cihel a svou mohutností a výškou převyšuje všechny ostatní.

Džoserova pyramida z počátku nejen že nebyla tou pravou pyramidou, byla to pouze mastaba, ale nejspíš původně patřila královu předchůdci - Sanachtovi. Džoserův nejvyšší stavitel Imhotep použil tuto prvotní stavbu jako základ, který navýšil o dva menší stupně, jakési menší mastaby. Později přidal ještě tři další menší mastaby a tak vznikla první šesti stupňová pyramida a tehdejší největší kamenná stavba na světě s výškou 58 metrů. Komplex Džoserových pyramid v Sákkaře je nejrozlehlejší stavbou na území Egypta.

Jak již bylo řečeno tehdejší hrobky byly pouze jednostupňové mastaby, které zde můžeme obdivovat do dnes. Hned vedle Džoserovi pyramidy stojí vedle sebe tři mastaby - Mehova, Nebetina a Idutina a opodál se nachází Sechemchetova a Unasova pyramida.Sechemchetova pyramida

Sechemchet byl třetím egyptským faraonem 3. dynastie, který prý panoval pouhých šest let.

Sechemchetovo velmi krátké vládnoucí období zapříčinilo, že se jeho pyramida nedokončila a stavební kameny byly rozebrán. Sechemchetova pyramida byla objevena teprve v 50. letech minulého století egyptským archeologem Mohammed Zakaria Goném. Nedokončená stavba se nacházela hned vedle Džoserovy pyramidy a podle dochovaných nálezů jde o druhou nejstarší pyramidu na světě. Bohužel, i když pohřební místnost byla objevena v takřka nedotčeném stavu, a na sarkofágu ještě ležel pohřební věnec starý takřka 5.000 let, sarkofág byl prázdný. Archeologické vykopávky pokračovaly a Sechemchetův hrob byl objeven, bohužel v tomto případě byl evidentně vykraden a zcela zničen lupiči.

Z archeologických nálezů vyplývá, že Sechemchet byl pravděpodobně Džoserovým bratrem. Dokazuje to i fakt, že obě parymidy vystavěl pro své panovníky legendární Imhotep.


Komentář


Jméno


Anti-spam kod

CAPTCHA Image


Klíčová slova této kategorie: Egypt, Exotická dovolená, exotika, exotiku, zážitky, země, destinace, Exotická dovolená, exotika, exotiku, zážitky, země, destinace, Egypt, pyramidy, Gíze, Sfinga, mastaby, faraon, Egypta, Sákkara, Sakkara, Sharm El Sheikh, Hurghada, Safaga, Makadi Bay, moře, pláže, Taba, Dahab


Hledat dovolenou


O úroveň výš

:: Dovolená-info ::


:: Bezpečnostní doporučení ::


:: Cestovni informace ::


:: Egypt-počasí ::


:: Moře a pláže ::


:: Pyramidy ::


:: Pyramidy-Giza ::


:: Pyramidy-Sákara ::
Novinky

...

Vybrané foto

Egypt,Pyramidy-Sákara na DovolenaExotika.cz - dovolená v exotických zemích levně a bez rizika - ukázky fotek
Akční zájezdy

Letenky