http://www.dovolenaexotika.cz - hlavní strana
Egypt - Pyramidy -

První egyptské pyramidy byli vybudovány již ve starověkém Egyptě za dob vlády panovníka Džosera z 3. dynastie a výstavba pyramid na území Egypta trvalo až do období vlády prvního krále 18. dynastie Ahmose I. Na území Egypta se pyramidy stavěli po dobu dlouhých 1500 let a sloužili jako hrobky králů a později i některých významných manželek či matek těchto panovníků. Žádná pyramida nebyla pouze samostatnou stavbou, ale vždy se nová pyramida stala součástí rozsáhlého komplexu propojených náboženských budov. Proto se dnes nehovoří o jedné pyramidě, ale vždy se používá výraz pyramidový kompolex. Každý z pyramidových komplexů měl vlastní architektonický plán a koncepčně se od sebe liší, ale ve všech těchto komplexech, kromě pyramidy samotné, byl zbudován údolní chrám, zádušní chrám, vzestupná cesta a tzv. satelitní pyramida.

Přesný počet egyptských pyramid není znám, ale do dnešního dne jich bylo objeveno 108 z nichž některé jsou polorozbořené, z jiných zůstaly pouze základní kamenyCelý clánek Pyramidy


Pyramidy-Giza

Pyramidy v Gíze jsou vůbec nejkrásnějším, nejtajemnějším a nejvyhledávanějším cílem návštěvníků Egypta. Pyramidy v Gíze patří mezi sedm divů světa a ve spojení s mohutnou sochou ležícího lva s lidskou hlavou, která je známá jako sfinga, tvoří úchvatný komplex starověkých egyptských staveb.

Tento architektonický skvost je na dohled z Káhiry, protože Gíza je i jednou z jejích čtvrtí. Kdysi byl pyramidový komplex v Gíze uprostřed pouště, ale neustálé rozrůstání Káhiry zapříčinilo, že je dnes město takřka propojeno s tímto unikátním divem světa.

Největší a nejstarší pyramidou celého komplexu je velká Cheopsova pyramida. Další dvě menší pyramidy nechali vubudovat jeho následovníci. Egyptské pyramidy fascinují celý moderní svět dodnes, protože základy těchto monumentů tvoří kamenné bloky, vysoké přibližně 150cm.Všechny tři zmíněné pyramidy jsou přístupné veřejnosti, ale pouze za zvláštní vstupné a do Cheopsovy pyramidy pustí průvodci pouze 300 lidí denně. U velké pyramidy jsou soustředěny ještě tři malé pyramidy jeho manželek.

V pyramidovém komplexu v Gíze, v těsné blízkosti Cheopsovy pyramidy, je zvláštní muzeum s unikátními archeologickými nálezy. V muzeu se nachází nejstarší bárka, která kdy byla objevena. Tato malá loďka měla převést faraóna na druhou stranu, na věčnost.

Za pyramidami v Gíze se rozprostírá pustá poušť - Sahara, která dává najevo svou nelibost věčným větrem, který zvedá oblaka písku a žene je na město.Zvláštnosti

Prakticky každá z pyramid v Gíze má svá nej. Velká Cheopsova pyramida je nejvyšší, ale Kefrenova, která leží uprostřed má ze všech pyramid nejdochovalejší původní obložení, který svědčí o naprosté dokonalosti pyramid v době jejich největší slávy. Místní pyramidy byli původně celé až k vrcholu naprosto hladké, obložené vápencovými dlaždicemi.

Tou nejmenší ze tří nejslavnějších pyramid v Gíze, je pyramida Mikerínova, která byla obložena růžovou žulou, tedy v té době velmi drahým stavebním materiálem nejčastěji těženým v okolí Asuánu.

Pyramidy v Gíze nabízejí úchvatnou podívanou i v noci kdy je celý komplex osvětlen a za příplatek je možnost navštívit večerní světelnou show, která je místními obyvateli názývána „světlo a zvuk“.


Komentář


Jméno


Anti-spam kod

CAPTCHA Image


Klíčová slova této kategorie: Egypt, Exotická dovolená, exotika, exotiku, zážitky, země, destinace, Exotická dovolená, exotika, exotiku, zážitky, země, destinace, Egypt, pyramidy, Gíze, Sfinga, mastaby, faraon, Egypta, Sákkara, Sakkara, Sharm El Sheikh, Hurghada, Safaga, Makadi Bay, moře, pláže, Taba, Dahab


Hledat dovolenou


O úroveň výš

:: Dovolená-info ::


:: Bezpečnostní doporučení ::


:: Cestovni informace ::


:: Egypt-počasí ::


:: Moře a pláže ::


:: Pyramidy ::


:: Pyramidy-Giza ::


:: Pyramidy-Sákara ::
Novinky

...

Vybrané foto

Egypt,Pyramidy-Giza na DovolenaExotika.cz - dovolená v exotických zemích levně a bez rizika - ukázky fotek
Akční zájezdy

Letenky