http://www.dovolenaexotika.cz - hlavní strana
Borneo - Borneo Dovolená-info - Ostrov Borneo je svou rozlohou třetím největším ostrovem na světě a nachází se v centru jihovýchodní Asie. Na tomto malebném exotickém ostrově je světově unikátní jeho dělení mezi tři státy, které není nikde jinde na světě. O Berneo se dělí Indonésie, Malajsie a stát Brunej. Pro indonésany je Borneo známo jako ostrov "Kalimantan", ale většina světa ho zná jako Borneo. Pokud tedy hledáte indonéskou část ostrova Borneo, použijte pro hledání spíše výraz Kalimantan. Brunej je nejbohatším státem, který má svá území na ostrově Borneo-Kalimantan.Celý clánek Borneo Dovolená-info

Borneo

Borneo je třetím největším ostrovem na světě a je jediným ostrovem na Zeměkouli o který se dělí tři státy. O území ostrova Borneo se dělí státy Indonésie, Malajsie a sultanátu Brunej. Celý ostrov je protkán pavučinou řek, které slouží jako spojnice mezi pobřežím a vnitrozemím, ve kterém žíjí příslušníci různých kmenů. Jih a střed ostrova patří Indonésii, Malajsie zabírá sever spolu se státem Brunej, kterému náleží pouze malá část severního pobřeží.

Ostrov Borneo je i přes vysoké těžební limity stále poměrně zalesněn a to převážně mangrovovým a deštným pralesem, který poskytuje příbytek a útočiště mnoha živočišným a rostlinným druhům.

O ostrově Borneo lze bez předsudků říci, že jde o vůbec nejkrásnější ostrov ve východní části Malajsie. Borneo představuje malý ráj na zemi, který nabízí nádherné romantické pláže s jemným bělostným pískem, odpočinek ve stínu palem, tropickou džungli plnou úchvatných vodopádů a jedinečné fauny a flóry.Kultura ostrova Borneo - Lovci lebek - Dayakové

Ještě v minulém století bylo na ostrově pro místní kmeny Ibanů hlavním měřítkem velikost jejich sbírky očištěných a vyuzených hlav příslušníků jiného kmene. Tento obřad a následné vystavení lebky před příbytkem mělo dvě duchovní poslání. V první řadě měla lebka symbolizovat mužství daného člena kmene a za druhé měla lebka poskytovat magickou sílu a chránit dům a jeho obyvatele.

Známé a pro Borneo typické jsou Dayacké domy, které jsou typické nejen svou konstrukcí, kdy je dům postaven na kůlech u břehů řek, ale také tím že v nich žije až dvacet rodin.


Zajímavosti

Název Borneo je původně holandský a pochází z období nizozemské koloniální nadvlády. Ostrov je v Evropě a Americe znám pod názvem Borneo, ale Indonéský název je Kalimantan. Tento název pro ostrov je používán i v Malajsii.

Na Borneu může návštěvník na vlastní oči poznat jednou z nejpestřejší přírody na světě, protože místní deštné pralesy poskytují útočiště pro širokou škálu zvířat a rostlin. V Sepiloku se nachází světově známé orangutaní centrum, ve kterém se návštěvník může dostat do těsného kontaktu s tímto primátem. Ostrov je skutečně velmi bohatý na faunu a proto se zde návštěvník může setkat např. s krokodýly, již zmíněnými orangutany, makaky, leopardy a nesčetným množstvím rozmanitých druhů ptactva.

Na ostrově se též nachází nejvyšší hora jihovýchodní Asie - Mt. Kinabalu, která sahá do výšky 4.095 metrů nad mořem.


Komentář


Jméno


Anti-spam kod

CAPTCHA Image


Klíčová slova této kategorie: Borneo, Exotická dovolená, exotika, exotiku, zážitky, země, destinace


Hledat dovolenou


O úroveň výš

:: Borneo Dovolená-info ::


:: Borneo ::


:: Borneo-Brunej ::


:: Borneo-Indonésie ::


:: Borneo-Malajsie ::


:: Borneo-počasí ::
Novinky

...

Vybrané foto

Borneo,Borneo na DovolenaExotika.cz - dovolená v exotických zemích levně a bez rizika - ukázky fotek
Akční zájezdy

Letenky