http://www.dovolenaexotika.cz - hlavní strana
Borneo - Borneo-Brunej - Jméno státu: Negara Brunei Darussalam/Sultanát Brunej/Brunei Hlavní město: Bandar Seri Begavan Politický stav: sultanát Počet obyvatel: 370 000 Rozloha: 5 765 km2 Nejvyšší bod: Bukit Pagon (1850 m n. m.) Umístění: rozprostírá se na severozápadní části ostrova Borneo v Jihočínském moři Úřední jazyk: malajština Národnostní složení: Malajci (65%), Číňané (19%), Dajakové (13%) Mezinárodní organizace: OSN, Commonwealth, ASEAN, APEC Měna: brunejský dolar (ringgit, BND) = 100 centů (senů) Časové pásmo: +8

Sultanát Brunej, nebo zkráceně pouze Brunej, je jednou z velmi bohatých ropných zemí a patří k nejstarším, stále vládnoucím monarchiím světa. Území státu Brunej zabírá severozápad exotického ostrova Borneo, v jihovýchodní Asii. Vyjma pobřeží Jihočínského moře sousedCelý clánek Borneo-Brunej


Borneo-Indonésie

Indonéská část ostrova Borneo, jednoho z nejtajemnějších, nejkrásnějších a největších ostrovů na zeměkouli je Indonésany nazývána Kalimantan. Borneo je třetím největším ostrovem na světě a indonéská část zabírá více jak dvě třetiny celého ostorova. Borneo patří mezi několik málo posledních rájů na zemi a zároveň se zde nachází jediná lokalita na světě, řeka Mahakam, kde žije endemický a velmi specifický druh sladkovodních delfínů. Nachází se zde také ohromné množství a široká rozmanitost opic a lidoopů, včetně velice vzácné opice chobotnaté, ale ostrov Kalimantan a jeho příroda je velmi bohatá také na pestrou flóru (například největší masožravé rostliny Nepenthes (láčkovky)).


Původní obyvatelé ostrova byli Dayakové, kteří se stali jakýmsi symbolem ostrova a proslavili se jak zajímavým architektonickým řešením svých obydlí zvaných lamin, ale hlavně dnes již zaniklou tradiční kulturou lovců lebek. Dayakové žijí ve vnitrozemí ostrova a jejich vesnice si může navštěvník prohlédnout v Tanjung Isuy. Jednotlivé kmeny žijí hluboko v neprostupné džungli, podél řek, které slouží prakticky jako jediná spojnice s civilizací.

I když mnohé tradice pradávné kultury Dayaků se již nedodržují, je i dnes možné sledovat tradičního umění a řemesela v některé z dayackých vesnic. Místní řemeslníci jsou vyhlašení jako vyborní výrobci jemně vázaných košíků, rohoží, ale na místních trzích je možné koupit například i nádherné výrobky z korálků. Korálky jsou jedním z hlavních prodejních artiklů na Kalimantanu a to již od dob Marca Pola.Zajímavosti

Jedním z nejdúležitějších vodních toků indonéské části ostorova Borneo je řeka Mahakam. Řeka Mahakam pramení hluboko ve vnitrozemí a svou dlouhou cestu divokou džunglí ukončí až vody moře na východním pobřeží Bornea, ve městě Samarinda. Denně vyplouvá z přístavu v Samarindě dopravní loď, která svou trasu končí až v 580km vzdáleném městě Long Bangun. Touto lodí se vypravují i odvážní dobrodruzi, kteří touží poznat krásu místní přírody a kultury z jiné strany, než jako pouhý turista, protože z přístaviště v Long Bangunu je možné pokračovat dál s pronajatou lodí. Tento dobordružný výlet po řece poskytuje úchvatnou podívanou a nezapomenutelné zážitky, protože řeka je lemována mnoha malebnými vesničkami tajemných dajáckých kmenů a pozoruhodnou krásou přírodních rezervací. Okolní příroda podél řeky je ohromující, v řece a okolo ní se povalují krokodýli, v okolních malených exotických lesích hulákají opice a nad hlavami přelétávají papoušci.


Další z mnoha oblíbených výletních míst je velice bohaté město Tenggarong, s luxusními domy a nádhernými mešitami. Luxus se ve městě Tenggarong dochoval zřejmě z dob kdy bylo městem královským. Návštěvník zde nalezne několik muzeí, zábavních parků a jiných podniků poskytující služby ke spokojenosti turistů. Tenggarong má ještě jedno malé nej, a to je jeho pověst velmi spořádaného města, nejčistšího v Indonésii.


Asi 250km od Tamarindy se nachází správní město proslulé zpracováním ratanu a nádhernou okolní přírodou, město Melak. V těsné blízkosti města Melak se rozkládá známá přírodní rezervace Kersik Luway, kterou proslavila slavná a velmi vzácná černá orchidej. Okolní exotická příroda je naprosto úchvatná, ale v oblasti se nachází i několik muzeí, původních dajáckých staveb a pohřebišť.


Long Merah a Rukun Damai byly kdysi nezávyslími vesnicemi, ale dnes jsou již navzájem propojené v jednu. Vesnici proslavili zde žijící příslušníci a hlavně ženy dajáckého kmene Kenyah. Ty nosí typické a velice těžké naušnice, které těmto ženám posléze protáhnou ušní lalůčky. Bohužel i tato tradiční kultura je dnes na ústupu a proto je možné tento zvyk spatřit již pouze u starší generace nebo ve vnitrozemí.


Další velice turisticky zajímavá místa jsou například místní bohatá naleziště diamantů, okouzlující a rušné plovoucí tržiště na vodě v Banjarmasinu nebo Národní park Kutai, který se pyšní úchvatnou a velice vzácnou faunou a flórou.


Komentář


Jméno


Anti-spam kod

CAPTCHA Image


Klíčová slova této kategorie: Borneo, Exotická dovolená, exotika, exotiku, zážitky, země, destinace


Hledat dovolenou


O úroveň výš

:: Borneo Dovolená-info ::


:: Borneo ::


:: Borneo-Brunej ::


:: Borneo-Indonésie ::


:: Borneo-Malajsie ::


:: Borneo-počasí ::
Novinky

...

Vybrané foto

Borneo,Borneo-Indonésie na DovolenaExotika.cz - dovolená v exotických zemích levně a bez rizika - ukázky fotek
Akční zájezdy

Letenky