http://www.dovolenaexotika.cz - hlavní strana
Borneo - Borneo Dovolená-info - Ostrov Borneo je svou rozlohou třetím největším ostrovem na světě a nachází se v centru jihovýchodní Asie. Na tomto malebném exotickém ostrově je světově unikátní jeho dělení mezi tři státy, které není nikde jinde na světě. O Berneo se dělí Indonésie, Malajsie a stát Brunej. Pro indonésany je Borneo známo jako ostrov "Kalimantan", ale většina světa ho zná jako Borneo. Pokud tedy hledáte indonéskou část ostrova Borneo, použijte pro hledání spíše výraz Kalimantan. Brunej je nejbohatším státem, který má svá území na ostrově Borneo-Kalimantan.Celý clánek Borneo Dovolená-info

Borneo-Indonésie

Indonéská část ostrova Borneo, jednoho z nejtajemnějších, nejkrásnějších a největších ostrovů na zeměkouli je Indonésany nazývána Kalimantan. Borneo je třetím největším ostrovem na světě a indonéská část zabírá více jak dvě třetiny celého ostorova. Borneo patří mezi několik málo posledních rájů na zemi a zároveň se zde nachází jediná lokalita na světě, řeka Mahakam, kde žije endemický a velmi specifický druh sladkovodních delfínů. Nachází se zde také ohromné množství a široká rozmanitost opic a lidoopů, včetně velice vzácné opice chobotnaté, ale ostrov Kalimantan a jeho příroda je velmi bohatá také na pestrou flóru (například největší masožravé rostliny Nepenthes (láčkovky)).


Původní obyvatelé ostrova byli Dayakové, kteří se stali jakýmsi symbolem ostrova a proslavili se jak zajímavým architektonickým řešením svých obydlí zvaných lamin, ale hlavně dnes již zaniklou tradiční kulturou lovců lebek. Dayakové žijí ve vnitrozemí ostrova a jejich vesnice si může navštěvník prohlédnout v Tanjung Isuy. Jednotlivé kmeny žijí hluboko v neprostupné džungli, podél řek, které slouží prakticky jako jediná spojnice s civilizací.

I když mnohé tradice pradávné kultury Dayaků se již nedodržují, je i dnes možné sledovat tradičního umění a řemesela v některé z dayackých vesnic. Místní řemeslníci jsou vyhlašení jako vyborní výrobci jemně vázaných košíků, rohoží, ale na místních trzích je možné koupit například i nádherné výrobky z korálků. Korálky jsou jedním z hlavních prodejních artiklů na Kalimantanu a to již od dob Marca Pola.Zajímavosti

Jedním z nejdúležitějších vodních toků indonéské části ostorova Borneo je řeka Mahakam. Řeka Mahakam pramení hluboko ve vnitrozemí a svou dlouhou cestu divokou džunglí ukončí až vody moře na východním pobřeží Bornea, ve městě Samarinda. Denně vyplouvá z přístavu v Samarindě dopravní loď, která svou trasu končí až v 580km vzdáleném městě Long Bangun. Touto lodí se vypravují i odvážní dobrodruzi, kteří touží poznat krásu místní přírody a kultury z jiné strany, než jako pouhý turista, protože z přístaviště v Long Bangunu je možné pokračovat dál s pronajatou lodí. Tento dobordružný výlet po řece poskytuje úchvatnou podívanou a nezapomenutelné zážitky, protože řeka je lemována mnoha malebnými vesničkami tajemných dajáckých kmenů a pozoruhodnou krásou přírodních rezervací. Okolní příroda podél řeky je ohromující, v řece a okolo ní se povalují krokodýli, v okolních malených exotických lesích hulákají opice a nad hlavami přelétávají papoušci.


Další z mnoha oblíbených výletních míst je velice bohaté město Tenggarong, s luxusními domy a nádhernými mešitami. Luxus se ve městě Tenggarong dochoval zřejmě z dob kdy bylo městem královským. Návštěvník zde nalezne několik muzeí, zábavních parků a jiných podniků poskytující služby ke spokojenosti turistů. Tenggarong má ještě jedno malé nej, a to je jeho pověst velmi spořádaného města, nejčistšího v Indonésii.


Asi 250km od Tamarindy se nachází správní město proslulé zpracováním ratanu a nádhernou okolní přírodou, město Melak. V těsné blízkosti města Melak se rozkládá známá přírodní rezervace Kersik Luway, kterou proslavila slavná a velmi vzácná černá orchidej. Okolní exotická příroda je naprosto úchvatná, ale v oblasti se nachází i několik muzeí, původních dajáckých staveb a pohřebišť.


Long Merah a Rukun Damai byly kdysi nezávyslími vesnicemi, ale dnes jsou již navzájem propojené v jednu. Vesnici proslavili zde žijící příslušníci a hlavně ženy dajáckého kmene Kenyah. Ty nosí typické a velice těžké naušnice, které těmto ženám posléze protáhnou ušní lalůčky. Bohužel i tato tradiční kultura je dnes na ústupu a proto je možné tento zvyk spatřit již pouze u starší generace nebo ve vnitrozemí.


Další velice turisticky zajímavá místa jsou například místní bohatá naleziště diamantů, okouzlující a rušné plovoucí tržiště na vodě v Banjarmasinu nebo Národní park Kutai, který se pyšní úchvatnou a velice vzácnou faunou a flórou.


Komentář


Jméno


Anti-spam kod

CAPTCHA Image


Klíčová slova této kategorie: Borneo, Exotická dovolená, exotika, exotiku, zážitky, země, destinace


Hledat dovolenou


O úroveň výš

:: Borneo Dovolená-info ::


:: Borneo ::


:: Borneo-Brunej ::


:: Borneo-Indonésie ::


:: Borneo-Malajsie ::


:: Borneo-počasí ::
Novinky

...

Vybrané foto

Borneo,Borneo-Indonésie na DovolenaExotika.cz - dovolená v exotických zemích levně a bez rizika - ukázky fotek
Akční zájezdy

Letenky